Strona główna » Hirudoterapia
Hirudoterapia
Hirudoterapia to starożytna metoda leczenia pijawkami lekarskimi. Jest to jeden z najpopularniejszych rodzajów terapii naturalnej. Leczenie pijawkami znane jest od IV wieku p.n.e., a w XX wieku metoda została po raz pierwszy uzasadniona naukowo. Wciąż pojawiają się odkrycia w dziedzinie badania wpływu ugryzień pijawek na organizm człowieka.
Od starożytności lekarze, którzy wierzyli, że choroby są wynikiem braku równowagi różnych nastrojów (humorów), wnioskowali, że organizm można ustabilizować, uwalniając krew za pomocą pijawki.
Z biegiem czasu lekarze wykorzystywali te krwiopijne, bezkręgowe zwierzęta jako lekarstwo na liczne choroby i deformacje, od przekrwionych kończyn po leczenie różnych chorób oczu.
Współczesna terapia pijawkami różni się od terapii starożytnej. Do terapii wykorzystywane są tylko pijawki, które są hodowane na farmach i które przeszły ścisłą kwarantannę. Pijawka jest używana do jednego zabiegu, a dzikie pijawki nie są całkowicie wyeliminowane z użycia w terapiach medycznych.
Kiedy wymagana jest hirudoterapia
Pijawka posiada unikalną zdolność usuwania krwi poprzez nakłuwanie skóry za pomocą trąbki i jednoczesne uwalnianie środka znieczulającego w celu wyeliminowania bólu zadanego zgryzu.
Uwalniane są składniki śliny, które zapobiegają krzepnięciu krwi i umożliwiają utrzymanie procedury substancji rozrzedzających krew (antykoagulantów).
Zabiegi mają na celu zmniejszenie bólu w regionalnych zespołach bólowych, głównie w chorobie zwyrodnieniowej stawu kolanowego lub różnych dolegliwościach stawów.
Zastosowanie rozszerza się w chirurgii plastycznej w celu utrzymania przepływu krwi w zatkanych płatach skóry, operacjach rekonstrukcyjnych, powikłaniach sercowo-naczyniowych, żylakach, hemoroidach, zaburzeniach żołądkowo-jelitowych, dermatologii, nieprawidłowościach ginekologicznych i stanach urazowych, takich jak ponowne przyklejanie odciętych kończyn, palców rąk i nóg oraz uszu. Ostatnio znalazł nowe zastosowania w terapii nowotworów, stanów
nadwrażliwości, takich jak astma, bezpłodność mężczyzn i kobiet oraz cukrzyca.
Pijawki wolą znajdować się na biologicznie aktywnych punktach ciała, przez co ich ukąszenia działają jak punkty akupresury, więc hirudoterapia pod względem oddziaływania na organizm jest nieco podobna do akupunktury.
Wraz z rosnącym potencjałem terapeutycznym HT, naukowcy kontynuują tak wiele nowych związków w ślinie, jak wyizolowano i zsyntetyzowano do praktyki klinicznej i prywatnej.
Hirudoterapia łagodzi przekrwienia naczyń, stosowana także przy stanach zapalnych
Korzyści z hirudoterapii
Sekrety gruczołów ślinowych pijawek medycznych:
Zawiera ponad 100 substancji bioaktywnych (niewiele jest znanych pod względem budowy i mechanizmu chemicznego) w tym bakteriostatyczne, przeciwbólowe, rozkurczowe, działa przeciwobrzękowo, poprawia działanie układu odpornościowego, likwiduje zaburzenia mikrokrążenia, przywraca przepuszczalność tkanek i narządów, likwiduje niedotlenienie, obniża ciśnienie krwi, i odtruwa organy wewnętrzne.
Korzyści płynące ze śliny pijawki:
Badania składu i właściwości śliny pijawki zaczęto prowadzić w XX wieku. Dziś wiadomo już wystarczająco szczegółowo, w jaki sposób zawarte w nim substancje wpływają na ludzki organizm.
Składnik bioaktywny | Korzyści |
---|---|
Hialuronidaza (czynnik rozprzestrzeniania) | Do penetracji i dyfuzji substancji farmakologicznie czynnych do tkanek, zwłaszcza przy bólach stawów i ma właściwości antybiotyczne. |
Hirudin (silny antykoagulant) | Umożliwia przepływ krwi przez pewien czas bez krzepnięcia. Hamuje krzepnięcie krwi poprzez wiązanie z trombiną. |
Calin | Hamuje krzepnięcie krwi poprzez blokowanie wiązania czynnika von Willebranda z kolagenem i może trwać do 12 godzin. |
Destabilaza | Rozpuszcza fibrynę i działa trombolitycznie. |
Bdelliny | Działa przeciwzapalnie i hamuje trypsynę, plazminę i akrocynę. |
Acetylocholina | Środek rozszerzający naczynia krwionośne. |
Substancje podobne do histaminy | Środek rozszerzający naczynia krwionośne zwiększa napływ krwi w miejscu ugryzienia. |
Hirustazyna | Hamuje kalikreinę, trypsynę, chymotrypsynę i katepsynę neutrofilową. |
Eglins | Przeciwzapalne. Hamują aktywność alfa-chymotrypsyny, chymazy, substylizyny, elastazy i katepsyny G. |
Inhibitor czynnika Xa | Hamuje aktywność czynnika krzepnięcia Xa (bardzo ważna rola w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów i reumatoidalne zapalenie stawów). |
Inhibitory karboksypeptydazy-A | Zwiększają napływ krwi. |
Collagenase | Redukuje kolagen. |
Inhibitory dopełniacza | Przy niedoborze zastępują naturalne inhibitory dopełniacza. |
Wskazania i użyteczność terapii pijawkami:
- Jest skutecznie stosowany w leczeniu niegojących się zmian wrzodziejących, takich jak wrzód cukrzycowy, rana leprotyczna itp., ponieważ pomaga poprawić miejscowe krążenie krwi. W ten sposób promowane jest uzdrowienie.
- Łagodzi przekrwienie naczyń. Dzięki temu może być skutecznie stosowany w stanach takich jak długotrwałe owrzodzenia żylaków, filariozy, zmiany pooperacyjne i przeszczepy skóry.
- Jest stosowany w zapaleniu stawów, zwichnięciu lub skurczu w celu objawowego złagodzenia bólu, stanu zapalnego i dyskomfortu.
- Stosowany w ropniach, cellulitach, zakrzepowym zapaleniu żył i żylakach
- Przydatne w wypadających (zewnętrznych) hemoroidach z zakrzepicą trzeciego stopnia.
- Przydatny w miażdżycy kończyn, ponieważ poprawia krążenie.
- Stosowany miejscowo w leczeniu przebarwień.
- Paradontoza i inne choroby zębów.
- Terapia pijawkami wspomaga leczenie męskiej bezpłodności.
- Choroba skórna – neurodermitis, łuszczyca, opryszczka, egzema.
- Hirudo-releksoterapia polegająca na strategicznym umieszczaniu pijawek w punktach refleksogennych jako „życiowej igły”.
- Zaburzenia ginekologiczne – bezpłodność kobiet, endometrioza, fibromastopatia.
- Chirurgia plastyczna i rekonstrukcyjna.
- Choroby oczu, w tym zaćma, jaskra, urazy i stany zapalne.
- Przewód pokarmowy – zapalenie wątroby, zapalenie pęcherzyka żółciowego, zapalenie trzustki, wrzody żołądka.
- Zaburzenia układu oddechowego – Astma, ostre zapalenie błony śluzowej nosa i gardła i kurczowy katar.
Prowadzone są badania mające na celu zbadanie skuteczności pijawki w leczeniu MI (myocardial infarction = zawał serca) (gdzie jest stosowana wokół osierdzia) i udaru, ponieważ zawiera antykoagulacyjną substancję chemiczną o nazwie Hirudin, która przypomina leki takie jak heparyna i streptokineza. Czynniki neurotroficzne powodują wzrost procesów komórek nerwowych, co sprawia, że stosowanie hirudoterapii jest skuteczne po udarze i u pacjentów z mózgowym porażeniem dziecięcym.
Jak wygląda sesja terapii pijawkami
Sesja hirudoterapii trwa od 30 minut do 1 godziny. Pijawki nakładane są przez specjalistę na odpowiednie obszary skóry. Znajdują miejsce do gryzienia, po czym wykonują „nakłucia” na głębokość do 1,5 mm i wysysają 5-15 ml krwi, jednocześnie wprowadzając do organizmu człowieka różne substancje biologicznie czynne, dzięki czemu w szczególności gryzie praktycznie nie powodują dyskomfortu u pacjenta. Do 80% substancji aktywnych gromadzi się w dotkniętym obszarze, więc pijawki są nakładane jak najbliżej dotkniętego obszaru. Podczas sesji używa się do 7 pijawek. Przebieg leczenia wynosi od 5 do 7 sesji.
Efekt terapeutyczny hirudoterapii tłumaczy się trzema głównymi czynnikami:
- Działanie mechaniczne (zmniejszenie obciążenia regionalnego przepływu krwi);
- wpływ na organizm substancji biologicznie czynnych;
- działanie odruchowe na aktywnych punktach.
Hirudoterapia działa odmładzająco, gdzie klient odczuwa witalność i nową energię. Wynika to z ulgi w bólu w niektórych leczonych stanach w połączeniu z naturalnymi enzymami, na przykład enzymami fibrynolitycznymi, kolagenazą wydzielaną w ślinie pijawek.
W kosmetologii pijawki stosuje się w celu redukcji zmarszczek i poprawy kolorytu skóry, poprawy cery.
Przeciwwskazania do terapii pijawkami:
- Niedokrwistość
- Ekstremalny wiek pacjenta, tj. dzieci i osoby w podeszłym wieku.
- Słaba konstytucja/skłonność do chorób.
- Pacjenci alergiczni.
- W ekstremalnie gorącym lub zimnym klimacie.
- Choroby takie jak hemofilia.
- Ciąża.
W niektórych przypadkach pijawki mogą nie gryźć:
- jeżeli skóra jest zimna.
- u ludzi w podeszłym wieku
- palaczy nikotyny
- perfumowana skóra. (W takich przypadkach trzeba dokładnie umyć obszar, a czasami ukłucie szpilką może pomóc w przyczepieniu).