WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia zdecydowała się na uznanie Tradycyjnej Medycyny Chińskiej za formę leczenia, która została włączona do krajowego systemu opieki zdrowotnej. Sprawdź już teraz, jakie jest oficjalne stanowisko WHO na temat TMC, a szczególnie na temat akupunktury.
Czym jest TMC?
Długa historia Tradycyjnej Medycyny Chińskiej opiera się na leczeniu chorób, a także na zapobieganiu im. Kluczowe jest tutaj podejście holistyczne do człowieka, w tym zarówno do jego ciała, jak i do jego duszy. Jej celem nie jest tylko leczenie dolegliwości, które aktualnie doskwierają, ale bardziej dbanie o ogólny dobrostan organizmu i ludzkiej duszy. Według TMC zachwianie energii zwanej chi bądź też qi prowadzi do pojawiania się chorób i różnych dolegliwości.
Warto podkreślić, że Tradycyjna Medycyna Chińska opiera się na 5 najważniejszych dla niej filarach, na:
- akupunkturze,
- moxibustion,
- masaże Tui Na,
- chińskiej medycyny ziołowej (materia medica),
- medytacyjnych ćwiczeniach Qi Gong.
Stanowisko WHO na temat Tradycyjnej Medycyny Chińskiej
WHO na podstawie analizy i badań przeprowadzonych na przestrzeni lat uznało, że TMC jest oficjalną dziedziną, pomagającą w leczeniu i zapobieganiu występowania licznych chorób. Swoje stanowisko argumentuje przede wszystkim tym, że:
- tradycyjna medycyna chińska jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych systemów opieki zdrowotnej na świecie;
- w 2019 WHO opublikowało międzynarodowy słownik standardowej terminologii tradycyjnej medycyny chińskiej, który jest niezbędnym wynikiem normatywnym umożliwiającym specjalistom, decydentom i ogółowi społeczeństwa korzystanie z tych samych pojęć, zrozumienia i definicji w komunikacji, i usługach opieki zdrowotnej;
- celem WHO jest podniesienie poziomu Tradycyjnej Medycyny Chińskiej także poprzez dostosowanie jej do zachodnich norm i założeń;
- Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że akupunktura jest obecnie uznawana za najczęściej stosowaną formą medycyny tradycyjnej. Uznawana jest aż przez 113 państw członkowskich WHO, a inne filary TMC przez 100 państw członkowskich.
Akupunktura a WHO – wskazania do stosowania zabiegów
Popularność akupunktury rośnie z roku na rok na całym świecie. Dlatego też WHO również postanowiło pochylić się nad tą sprawą i opracować wskazania, kiedy warto lub można stosować tę formę leczenia.
Lekarze z WHO określili aż 43 choroby, a także dolegliwości, w których akupunktura może uchodzić za bardzo pomocną lub nawet skuteczną metodę leczenia. Wskazano też, że w niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie kolejnych badań klinicznych, które dodatkowo potwierdzą skuteczność tych zabiegów. Dotychczasowe badania trwały kilkanaście lat i pozwoliły wysunąć wiele interesujących wniosków. Warto podkreślić, że lekarze WHO stosowali wtedy metodę kontrolną – używali placebo oraz pozorną akupunkturę. Dzięki temu pacjenci nie zdawali sobie sprawy z tego, czy są poddawani terapii akupunkturowej czy też pozornej. Badania potwierdziły, że placebo przyniosło znacznie słabsze rezultaty niż zabiegi akupunktury.
Oto kilka kluczowych wskazań określonych przez Światową Organizację Zdrowia, kiedy warto stosować akupunkturę:
- WHO uznało akupunkturę jako skuteczny sposób podczas walki z infekcjami czy z przeziębieniami, a także z alergicznym nieżytem nosa, katarem siennym czy z bólem głowy, również o charakterze migrenowym. Uznaje się, że ma ona działanie niwelujące wiele różnych bólów, m.in. ból pooperacyjny, ból kolana, szyi, kręgosłupa, twarzy, ból menstruacyjny itd.
Oprócz tego potwierdzono, że przy pomocy akupunktury można zminimalizować nasilenie objawów reumatoidalnego zapalenia stawów, kolki nerkowej, rwy kulszowej, kolki żółciowej itd.
Jej skuteczność potwierdzono w kontekście walki z depresją, w łagodzeniu porannych nudności czy też podczas łagodzenia reakcji organizmu po przebytej chemioterapii, czy radioterapii.
Wiele z tych dolegliwości i chorób zazwyczaj leczonych jest przy pomocy środków farmakologicznych, które wywołują często skutki uboczne. Z kolei akupunktura i Tradycyjna Medycyna Chińska mają w tym przypadku pomóc w zwalczeniu przyczyny problemu, czyli w doprowadzeniu organizmu do pełnego stanu równowagi, zarówno jego ciała, jak i ducha.
- Stwierdzono również, że akupunktura odznacza się pewną skutecznością podczas występowania takich dolegliwości i chorób, jak m.in. astma oskrzelowa, bóle nowotworowe, zespół napięcia przedmiesiączkowego, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, zespół jajników policystycznych. W niektórych przypadkach może przynieść pozytywne efekty również, gdy pacjent boryka się z bezsennością, schizofrenią, uzależnieniami, otyłością, a nawet z kobiecą bezpłodnością. Przy czym WHO podaje, że we wszystkich tych schorzeniach i problemach zdrowotnych niezbędne jest przeprowadzenie dalszych badań.
- Z kolei w pojedynczych przypadkach uznano, że stosowanie zabiegów akupunktury sprawiło osłabienie objawów, występujących podczas występowania m.in. Zespołu Jelita Drażliwego oraz Małej niedrożności dróg oddechowych. Oprócz tego konieczne będą dalsze badania, aby potwierdzić na większej grupie osób, że akupunktura przynosi pozytywne efekty przy daltonizmie (upośledzenie prawidłowego widzenia kolorow) i głuchocie.
- Przy zastosowaniu zachodniej wiedzy na temat medycyny, a także podczas monitorowania nowoczesnymi sprzętami zasadne może być zastosowanie akupunktury podczas m.in. prób minimalizowania epileptycznych drgawek u niemowląt, przy biegunkach u małych dzieci, przy chorobie niedokrwistości serca, a także podczas walki z dusznicą bolesną (stenokardią). Istnieją pewne wskazania, które potwierdzają stosowność próbowania zabiegów akupunktury również u pacjentów w śpiączce.